top of page
  • Yazarın fotoğrafıpazarlamaburada.com

Pazarlamada Hikaye Anlatım Sanatı

Pazarlama için olduğu gibi hikaye anlatımı sanatı için yapılan tartışmalar da bir hayli zaman alacak şekilde uzundur. Ancak, gerekenden çok daha az dikkat çeken hikayelerin ardındaki bilim çok önemli bir sırra sahiptir.


Hikayeler sadece stüdyoda ve yaratıcı bir ekip tarafından yazılmamış ve üretilmemiştir; izleyicilerin kafasında birlikte yaratılırlar. Ve bu nedenle, bir hikaye anlattığınız izleyicinin zihniyeti, bu hikayenin ne kadar etkili olacağı üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.
Bilimsel olarak ele almak gerekirse bir dinleyicinin veya okuyucunun bir hikayeyi deneyimleme biçimi, kendi en önemli ve etkili anılarının yaratılmasını taklit eder. İşte hikaye anlatıcılığının eşsiz gücünün geldiği yer burasıdır. Hikayeyi başkasının başına gelen bir şey olarak hatırlamıyoruz; hatırlıyor, hayal ediyor ve başımıza gelmiş gibi yeniden yaşıyoruz. Bunu kendi hayatlarımıza uyguluyoruz.


Harika hikayeler bunu güçlü bir hafıza paketi ile başarır. Güçlü “duygusal” anılar oluşturmak için gereken tüm unsurları bir araya getiren bir tür zihinsel canlandırma yığınlarıdır bunlar. Sadece hatırlamak yerine hissedebileceğimiz anılardır. Onlar bir şeyi isteyip istemediğimizi düşünmek için bilinçli bir şekilde aklımıza gelmezler ve bu nedenle seçimlerimiz üzerinde büyük bir etkiye sahiptirler. Hikayeler böyle güçlü anılar yaratır, çünkü karakterleri, gerçekleri ve olayları bir şeyleri anlama arzumuzu tatmin edecek şekilde birleştirir. Onlar beynin sinirsel bağlarını güçlendiren ve daha güçlü deneyimler ve anılar oluşturan kimyasallarla doldurmak için duyguları kullanırlar. Her şeyden önce, bizi en çok önem verdiğimiz şeylerle aynı hizaya getirerek hatırlanmaya değer olduklarına ikna ederler, ancak bunu daha önce hiç deneyimlemediğimiz yeni, dikkat çekici bir şekilde yaptıklarında karar mekanizmamızda büyük bir etkiye sahip olurlar.


Herhangi bir hikayenin başarısındaki en önemli faktör onların derin motivasyonlarımızla uyumlu olmalarıdır. Beynimiz önemli gördüğü bir şeyi akla getirmezse, onu dinleyici olarak kabul etmeyiz. Zihin nöronlarımız bağlamı yerine getirmek için harekete geçmezlerse bizi etkilemesini sağlayan güçlü duygusal kaynaklı kimyasalları serbest bırakmayacaklardır.

Kabul etmek gerekir ki, hikaye anlatımı doğası gereği bizi alışa geldiğimiz davranışlarımızı kesintiye uğratan yaratıcı bir stratejidir. Harika hikayeler bizi o an yaptıklarımızı durdurmaya yönlendirerek dikkatleri kendilerine çekerler. Bunu bizi gerçekten motive eden şeyle konuşarak yaparlar ve bunu yaparken diğer pazarlama biçimlerinden daha derin bir etkiye sahiptirler. Bu sebeplerden ötürü, hikaye anlatımının sadece B2C markaları için geçerli bir strateji olduğu bir efsanedir. Hikaye anlatımı B2B kitlelerini ilgilendirmek ve etkilemek isteyen herkes için aynı derecede güçlü bir yaklaşım olma özelliğine sahiptir.


İnsanlar ve markalar olarak kendimiz hakkında konuşmaya meyilliyizdir ancak hikaye anlatımı bunun için doğru bir araç değildir. Başkalarının hikayelerini anlattıkça daha ilgi çekici ve ilginç hale gelirsiniz, hikaye anlatımı da gücünü buradan alır. Müşteriler, ortaklar ve çalışanların hikayelerini anlatmak markanızla ilgili bir hikayeden daha fazla ilgi görecektir çünkü hikayenizle kişiden kişiye bir bağlantı kurmuş olursunuz.Комментарии


bottom of page