top of page
  • Yazarın fotoğrafıpazarlamaburada.com

Kimlik Nedendir, Marka İse Etkisi!


Marka yönetimi bir ürün grubunun veya markanın algılanan değerini zamanla arttırmak için teknikler kullanan pazarlamanın bir fonksiyonudur. Markaların - logo tasarımı, renkler , şekiller ve harfler - hepsi tüketicilerin dikkatini çekmeye ve markanın kişiliğini iletmeye yöneliktir.


Marka Nedir, Marka Yönetimi

Etkili marka yönetimi; olumlu marka ilişkileri ve imajı veya marka hakkında güçlü bir farkındalık yaratarak ürünlerin fiyatının artmasını ve sadık müşterilerin kazanımını sağlar. Marka değerini korumak veya marka değeri kazanmak için stratejik bir plan geliştirmek markayı, hedef pazarını ve şirketin genel vizyonunu kapsamlı bir şekilde anlamayı gerektirir.

Markalar piyasadaki rekabet üzerinde ve şirket yönetiminde güçlü bir etkiye sahiptir. Piyasada güçlü bir marka varlığı, bir şirketin ürünlerini rakiplerinden ayırır ve bir şirketin ürünleri veya hizmetleri için marka bilinirliği yaratır. Bir marka yaratmak uzun yıllar alabilir ancak nihai olarak ortaya çıktığı zaman yenilik ve yaratıcılık ile sürdürülebilirliği sağlamak hayati öneme sahiptir.

Markalar yalnızca müşterilerin değil aynı zamanda bir işletmenin yönetimi üzerinde de güçlü bir etkiye sahiptir. Marka yönetiminin temeli güvene dayanmaktadır. Güven yoksa, markanın iletmeye çalıştığı mesaj önemini kaybeder. Tüketiciler genellikle marka vaadi unsurlarının çoğunu karşılamak için bir markaya güvenebileceklerine inanmaktadırlar.

Modern marka yönetimi Procter & Gamble'da ikinci dünya savaşı sonrası yıllarda geliştirilmiştir. Procter & Gamble tarafından kullanılan tekniklerden birçoğu bugün hala geçerliliğini korumaktadır. Özel bir pazarlama ekibinin belirli bir markaya odaklandığına ve bir marka yöneticisinin bu markayı destekleyen tüm önemli etkinlikleri yönlendirdiği düşüncesi, ilk kez tasarlandığı şekliyle marka yönetiminin temel fikri olmuştur.


Çoğu yeni kurulan ve gelişmekte olan firma için marka tartışmasız en değerli varlıktır - ve belki de tek varlıktır. Birçok firmanın pazarlama geçmişi olan yöneticiler tarafından yönetildiği göz önünde bulundurulduğunda, bu çok da şaşırtıcı değil.


Marka Ne Değildir?


İlk önce bazı yaygın yanlış anlamalardan vazgeçelim:


• Markanız firmanızın adı değildir.

• Markanız sizin logonuz veya sloganınız değildir.

• Markanız web siteniz veya pazarlama amaçlı bir materyal değildir.

• Markanız misyon beyanınız değildir.

• Markanız reklamınız değildir.


Yukarıdaki bu maddeler markanızı dünyaya tanıtmanıza yardımcı olabilir. Hatta bilinirliğinizi arttırmaya bile yardımcı olabilirler. Ama bunlar sizin markanız olamazlar.


Peki, marka nedir?


Birçok farklı sektördeki firma ile çalışmanın verdiği tecrübe ile gördük ki

marka tanımı oldukça basit.


Markanız sizin itibarınızdır. Etrafta olmadığınızda insanların sizin hakkınızda söylediklerinin toplamıdır. Firmanız hakkında neler hissettikleri ve sizinle çalışmayı neden istedikleridir. Ancak, tek başına itibar tam kapsamlı bir marka tanımını yapamaz.


Görünürlük boyutunu da göz ardı etmemelisiniz.


Firmanız hedef pazarınızda ne kadar iyi biliniyor? Daha iyi itibar ve daha yüksek bilinirlik, daha güçlü marka demektir. İyi bilinen, saygın bir firma yeni müşterileri çekmek için

daha fazla şansa sahiptir. Aynı zamanda yetenekli iş gücünü firmaya kazandırmak adına büyük bir itici güç oluşturur. Potansiyel ortaklıklar söz konusu olduğunda eliniz daha güçlenir. Güçlü bir marka demek, pazarda fiyattan bağımsız bir rekabet gücü demektir.


Tüm bunları değerlendirdiğinizde bir markanın değerini görmek kolaydır. Bu tanım, markanızı nasıl şekillendireceğinizi ve oluşturmaya başlayacağınızı anlamanıza yardımcı olur.
Comments


bottom of page